BILL GATES 1.: POČÍTAČOVÝ ČARODEJNÍK

 

 
Bill Gates ako mladý počítačový "fanatik"

V posledných desiatich rokoch najbohatší muž našej planéty sa v rebríčku boháčov tohto roku umiestnil až na treťom mieste. I keď výška jeho majetku od začiatku tohto tisícročia s rôznymi výkyvmi klesá, zostáva aj naďalej jednou z najvýznamnejších osobností našej doby.

Svet bez času

Narodil sa roku 1955 v americkom Seattle vynikajúcemu právnikovi Williamovi a matke Mary, úspešnej učiteľke a vedúcej pracovníčke niekoľkých dobročinných organizácií. Už ako malý chlapec sa vyznačoval nadaním pre matematiku a logiku. Napriek tomu patril k problémovým žiakom, ktorí mali ustavičné konflikty s učiteľmi.

V jedenástich rokoch ho rodičia poslali na “prevýchovu“ do prísnej internátnej chlapčenskej školy v Lakeside a nevedomky ho tak nasmerovali na dráhu budúceho softwarového magnáta. Bill mal totiž na škole po prvý raz možnosť pracovať s počítačom a začal sa učiť programovať. Niekoľko študentov, medzi ktorými bol okrem Gatesa aj jeho priateľ Paul Allen, získalo od miestnej počítačovej firmy možnosť využívať jej minipočítač PDP-10 za to, že pomôžu hľadať chyby systému.

V trinástich napísal Bill svoj prvý počítačový program a už o niekoľko mesiacov sa stal z neho počítačový expert vyhľadávaný miestnymi firmami. Pre potreby škôl pripravil spolu s Paulom aj program na tvorbu školských rozvrhov. Pre počítačovou spoločnosť Information Sciences vytvorili program na výplatu miezd a čoskoro založili spoločnosť Traf-O-Data pre analýzu mestskej dopravy. Konečne začali podnikať na vlastnú päsť. I keď zatiaľ iba sami dvaja. „Pracovali sme ako o dušu,“ prezrádza Gates. „Ten, kto sa ponoril do sveta počítačov vie, že čas v ňom prestáva existovať.“

 
V čase začínajúceho Microsoftu

Veril, že sa nemýli

Po strednej škole nastúpil Bill v roku 1973 na Harvardovu univerzitu. O rok neskôr sa on a Paul zoznámili s novým minipočítačom Altair 8800. Jednoduchý počítač bez softwaru, obrazovky i klávesnice chlapcov očaril, lebo sa mohol popýšiť nadpriemerne výkonným mikroprocesorom. Napísali k nemu programovací jazyk BASIC a predali ho výrobccovi počítača Altair, spoločnosti MITS.

V roku 1975 založil Gates s Allenom spoločnosť Microsoft, aby mohli svoju verziu jazyka BASIC, nazvanú Microsoft BASIC, predávať i iným firmám. Komerčný úspech tohto produktu bol základom úspešného rozvoja spoločnosti. V treťom ročníku sa preto Gates rozhodol opustiť školu a venovať sa iba podnikaniu. „S otcom som sa kvôli tomu dlhý čas nerozprával,“ spomína Gates. „Nevedel mi odpustiť, že som opustil takú prestížnu školu, ktorú vyštudoval aj on. S Paulom sme však mali svoju víziu. Zvyčajne preceňujeme zmenu, ktorá nastane v priebehu dvoch rokov, a podceňujeme zmenu, ktorá nastane v priebehu desaťročia. Ja a môj najlepší kamarát sme sa tejto chyby nedopustili.“

Medzi miliardármi

Zásadný prevrat v hospodárení Microsoftu i v živote Billa Gatesa nastal až roku 1980. V tento osudový rok požiadala obrovská spoločnosť IBM maličký Microsoft o spoluprácu na operačnom systéme pre nový osobný počítač. Z dnešného pohľadu to bol zo strany IBM krátkozraký krok, v tom čase však boli osobné počítač celkom zanedbateľným biznisom a nikto v IBM netušil, že sa z nich raz stane dominantný druh výpočtovej techniky na našej planéte. Microsoft síce žiaden systém nemal, ale podarilo sa mu kúpiť systém QDOS za 50 000 dolárov, ktoré si museli jeho majitelia vypožičať. Preprogramovali ho a pod názvom MS-DOS ho predali do služieb IBM.

Firma tak získala potrebný finančný základ pre ďalší rozvoj. Vďaka kvalite a nízkej cene sa MS-DOS veľmi rozšíril a uľahčil tak Microsoftu cestu k predaju ďalších produktov. Roku 1987 uzrel svetlo sveta grafický operačný systém Windows, kvôli ktorému sa Microsoft rozišiel s IBM. Vďaka týmto programom sa spoločnosti Billa Gatesa podarilo v roku 1990 prekonať magickú hranicu objemu predaja vo výške jednej miliardy dolárov. A to bol ešte len začiatok.

 Zdroj:www.zivnostnik.sk/node/164